Genel

İNTERNET İNSAN BEYNİNİ ÖLDÜRÜYOR MU ???

Bildiğiniz gibi internet yaygın olarak kullanılmaya başladığından bu yana işlerimiz kolaylaştırdı. Bu hepimizin işine geldi ama bunun bir de tehlikeli yanının olduğunu da bilmek lazım. İnternet, her an elimizin altında ve biz bunu bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde kullanıyoruz. Sorun burada da değil aslında, asıl sorun beyin işlevlerimizin azalmasında örneğin; önceden araştırma ödevlerimiz olduğu zaman giderdik kütüphanelere kocaman kocaman ansiklopedilerin, kitapların arasından aradığımızı bulmaya çalışırdık, şimdi ise ödevi olan hemen internetin başına çoğumuz da bilgisayarı ödev yapmak için aldırmışızdır. Şimdi aç interneti yaz Google’ye olmadı wikipedia’ya hemen gelsin ha burada da bir çaba var ama önceden daha uğraştırıcı ama bir o kadar da zevkli ve araştırdığımız şeyi tam anlamıyla öğreniyorduk.

Bu konu hakkında ünlü İngiliz mucit Trevor Baylis, Google’nin beyni öldürdüğünü iddia etti.“75 yaşındaki mucit, Daily Mail’e yaptığı açıklamada çocukların kendi başlarına araştırma yapmayı bıraktığını ve Google’ye yüklendiğine dikkat çeken Baylis, çocukların Google’ye bağımlı düşündüğünü kaydetti.
Çocukların tek başlarına araştırma yapmasının gerekliliğini vurgulayan Baylis’e göre böyle devam ederse yakın gelecekte yetişkinler dahil kimsenin Google’siz düşünemeyeceğini belirtti.”Burada Google üzerinden değerlendirme yapmış ama bunu genel düşünmeliyiz. İnterneti bilinçli kullanalım ki, bizlere faydalı olsun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *